---

Zdrowe Gotowanie - codzienna dawka zdrowych informacji

---
Zdrowe Informacje
Płacz przychodzi ludziom znacznie łatwiej niż zmiana.
http://zdrowe-gotowanie.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/cele-realizacjagk-is-25.jpglink
http://zdrowe-gotowanie.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/gdzienajogegk-is-25.jpglink
«
»

Toksyczne słowa, a siła wewnętrzna

Szukając miłości, często zapominamy o tym, że nie każdy widzi świat tak samo jak my. Nasza rzeczywistość jest, tak naprawdę, bardzo subiektywnym obrazem otoczenia. Pragniemy zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa, więc wyznaczamy pewne granice, schematy działania, szufladkujemy ludzi, aby oddalić od siebie potencjalne zagrożenia. W ten sposób zamykamy się na sprawy nie pasujące do naszej wizji świata. Jesteśmy w stanie nawet okłamywać samych siebie, by nie zniszczyć przez lata budowanej iluzji. Patricia Evans w swojej książce Toksyczne słowa dzieli rzeczywistości w jakich żyjemy na dwie kategorie: Władzy Nad Innymi oraz Siły Wewnętrznej.

toksyczne-słowa-

Skąd bierze się brak siły wewnętrznej oraz pragnienie władzy nad innymi?

Źródeł problemu należy szukać już w dzieciństwie. Od najmłodszych lat kształtuje się w człowieku poczucie własnej wartości. Jeśli dziecko wzrasta w rodzinie szanującej wolność drugiego człowieka – znacznie łatwiej mu wejść w dorosłe życie, ponieważ dzięki wychowaniu w zdrowym środowisku czuje swobodę w wyrażaniu siebie. Wówczas nie musi niczego na siłę udowadniać ani maskować swoich kompleksów.

W wielu przypadkach rodzice nie są na tyle dojrzali, aby zapewnić dziecku nie tylko warunki materialne, ale przede wszystkim – ciepło i wsparcie w każdej sytuacji. Niezwykle ważną kwestią jest równowaga między wyznaczeniem zasad przez opiekunów, a swobodą szukania własnej osobowości. Częstym błędem jest lekceważenie uczuć młodej osoby, której problemy z perspektywy dorosłych wydają się błahe i nie warte zwrócenia uwagi. Takie postępowanie podważa od najmłodszych lat zasadność wszelkich działań i emocji. Ciągłe odrzucenie powoduje, że człowiek zaczyna budować barierę ochronną przed światem. Dziecko zauważa, że o uwagę i własne cele trzeba nieustannie walczyć. Uczucia zaczynają mu się kojarzyć ze słabością i porażką.

Tak okaleczona emocjonalnie osoba nie jest w stanie zbudować zdrowego związku, ponieważ jej naturalna siła wewnętrzna została stłamszona. Tym sposobem w ofierze przemocy słownej rodzi się wewnętrzny niepokój oraz potrzeba ciągłego udowadniania przed światem swojej siły. Każdy człowiek może być potencjalną przeszkodą w realizacji celów, dlatego osoba nie znająca własnej wartości skupia się na budowaniu publicznego wizerunku i desperacko szuka akceptacji społeczeństwa. Brak aprobaty z zewnątrz zaburza poczucie bezpieczeństwa słabej jednostki zagrażając tym samym Władzy Nad Innymi.

Osoba pozbawiona Siły Wewnętrznej wbrew pozorom, nie pracuje nad sobą, bo nie ma na tyle silnego charakteru, aby zmierzyć się ze swoimi problemami. Ponadto, nie potrafi przyjąć krytyki, ponieważ odbiera ją jako personalny atak i czuje się w ten sposób upokorzona. Taka postawa uniemożliwia współtworzenie szczęśliwego związku, gdyż osoba tkwiąca w rzeczywistości Władzy Nad Innymi ma zbyt silną potrzebę dominacji i kontroli drugiego człowieka. Relacja partnerska powinna opierać się na wzajemnej akceptacji, szacunku oraz zapewnieniu bezpiecznej przestrzeni życiowej.

W jakiej rzeczywistości naprawdę żyjesz?

Ilość nieudanych małżeństw, o których słyszymy na co dzień skłania do refleksji nad tym, z jakimi wstępnymi oczekiwaniami ludzie zawierają związki. Wielu z nas zatraca siebie w uczuciu, nie mając świadomości, że uzależnienie od kogoś to nie to samo co miłość. Wchodząc w związek nie powinniśmy mieć wątpliwości czy na kogoś zasługujemy, gdyż na zdrową relację dwojga ludzi składa się współtworzenie jednej rzeczywistości przepełnionej miłością i wzajemnym szacunkiem.

Szukanie partnera, który uzupełni nasze braki, jest prostą drogą do utracenia niezależności. W takim wypadku koniec związku może wydawać się utratą sensu życia, ponieważ okazuje się, że wbrew pozorom nie jesteśmy dojrzałą osobą znającą swoją wartość, tylko bezbronną istotą nie radzącą sobie w życiu jako jednostka. Warto zwrócić uwagę, że ludzka słabość ujawnia się na wiele sposobów i nie zawsze jest widoczna na pierwszy rzut oka. Nikt nie ma problemu z rozpoznaniem nieśmiałej osoby, która daje sobą łatwo manipulować i nie potrafi się do końca otworzyć w kontakcie z innymi. Nie zapominajmy jednak, iż słabość charakteru niekiedy ukrywa się pod pozorami siły.

Jak nie zatracić siebie?

Zdarza się, że człowiek wychowany w środowisku, w którym nie szanowano jego uczuć przybiera rolę ofiary lub służącej. Dzieje się tak, ponieważ z natury wrażliwe osoby, mają często tendencje do brania na siebie winy za wszystko. Można im łatwo wmówić, że ich uczucia, decyzje i poglądy są bezwartościowe. Dlatego pozwalają manipulować sobą innym, sądząc, że ktoś wie lepiej co powinni zrobić. Jednocześnie starają się dawać z siebie jak najwięcej, nie znając zdrowej granicy, przy której zatracają swoją indywidualność i stają się ofiarami silnych jednostek.

Jednym z najgorszych możliwych połączeń jest związek ludzi wychowanych w rzeczywistości Władzy Nad Innymi. Wówczas karmią nawzajem swoje słabości. Współistnieją na zasadzie handlu wymiennego: sadysta dostaje niewolnika, a ofiara uzyskuje przyzwolenie na całkowite podporządkowanie się drugiemu człowiekowi, dzięki czemu nie musi podejmować samodzielnie trudnych decyzji. W efekcie oboje są nieszczęśliwi, lecz nie potrafią uwolnić się z chorego układu.

Nie ma łatwego wyjścia z sytuacji

Siła Wewnętrzna nie polega na umiejętności dominacji w grupie. Jest to moc, która tkwi w ludziach żyjących w zgodzie ze sobą. Niestety, nie ma jednej recepty pokazującej jak osiągnąć taką równowagę. Nie wystarczy teoretyczna wiedza na temat tego, co prowadzi do sukcesu. Najzdrowszym sposobem dążenia do osiągnięcia Siły Wewnętrznej jest stawianie sobie ciągłych wyzwań oraz unikanie łatwych rozwiązań przynoszących jedynie chwilową przyjemność. Bez względu na start życiowy, możemy próbować naprawić swoje życie, jednak aby to osiągnąć, musimy sami zmierzyć się ze swoimi słabościami.

Autor: Beata Bogumił

Przeczytaj również: 8 grzech główny - zaniedbanie wobec samej siebie

FOMO - zaburzenie użytkowników facebooka i innych portali społecznościowych

FOMO - zaburzenie użytkowników facebooka…

FOMO - przymus ciągłego sprawdzania tego co dzieje się na serwisach społecznościowych i w internecie 

Więcej
Bite kobiety milczą

Bite kobiety milczą

Każdy ma prawo do szczęścia

Więcej
Toksyczne słowa, a siła wewnętrzna

Toksyczne słowa, a siła wewnętrzna

 Toksyczne słowa, a siła wewnętrzna

Więcej
Opieka nad starszą osobą jest olbrzymim emocjonalnym wyzwaniem

Opieka nad starszą osobą jest olbrzymim …

Jak opiekować się chorym by nie zjadł nas stres i emocje.

Więcej

Współpraca

wspolpraca

Zdrowe gotowanie na Facebook'u

STYLZDROWIA © 2011 | by 2dm