---

Zdrowe Gotowanie - codzienna dawka zdrowych informacji

---
Zdrowe Informacje
Uśmiech to najkrótsza droga do drugiego człowieka.
http://zdrowe-gotowanie.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/cele-realizacjagk-is-25.jpglink
http://zdrowe-gotowanie.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/gdzienajogegk-is-25.jpglink
«
»

Pomoc psychologiczna dla chorych na raka

Zaledwie rok temu w Centrum Onkologii – Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie powstał pierwszy w Polsce Zakład Psychoonkologii. Powstał z potrzeby pacjentów chorych na raka, którzy po usłyszeniu diagnozy nie mogą udźwignąć wiadomości o swojej chorobie, pozostają osamotnieni ze swoim problemem, bądź niezrozumiani przez bliskich. Rodzina, mimo dobrych chęci, często nie wie jak się zachować, gdy ktoś kto zawsze był zdrowy i uśmiechnięty nagle poważnie choruje. Dlatego tak ważne jest, by po diagnozie pacjenci mogli skorzystać z pomocy psychoonkologów i psychiatrów. Wiedzę o potrzebach osób chorych na nowotwór upowszechnia fundacja Tam i Z Powrotem. O działalności fundacji, odczuciach chorych i o tym jak można im pomóc opowiedział nam jej prezes – Antoni Rodowicz.

osoba-chora

Jak narodził się pomysł współpracy fundacji Tam i Z Powrotem z Warszawskim Zakładem Psychoonkologii?

Na samym początku naszej  współpracy z Centrum Onkologii – Instytutem im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie dowiedzieliśmy się o pomyśle stworzenia Zakładu Psychoonkologii. Był to pionierski projekt w Polsce. Stworzono warunki do działania psychoonkologom na terenie Szpitala. W cywilizacji zachodniej standardem jest to, że chory na nowotwór pacjent objęty jest opieką psychologa podczas całego procesu leczenia. Jako fundacja wspomagająca chorych na raka byliśmy szczęśliwi, że zaczęto realizować taki program w Warszawie. Postanowiliśmy wspomóc od początku ten projekt. Zaczęliśmy od pomocy w zbieraniu środków na wyposażenie Zakładu, dzięki czemu udało się zrealizować założenie jego twórców, aby były to przyjazne, utrzymane w ciepłych barwach wnętrza. Obecnie współpracujemy przy wydawaniu przygotowanych przez psychoonkologów z Zakładu bezpłatnych poradników dla pacjentów chorych na raka i ich rodzin. Dzięki sponsorom takim jak RUCH, PGNiG oraz KGHM Polska Miedź udaje się nam osiągnąć kilkudziesięciotysięczne nakłady kolejnych poradników, które sukcesywnie są dystrybuowane w całym kraju. Wszystkie wydane Poradniki są dostępne w formie PDF-ów na naszej stronie www.tamizpowrotem.org.

Mówi się, że nadzieja jest bardzo ważnym czynnikiem, niezbędnym do wyzdrowienia pacjenta? Dlaczego czasem o nią tak trudno?

Na dźwięk słowa rak każdy bez wyjątku reaguje bardzo emocjonalnie. Powszechne jest przekonanie, że jest to choroba śmiertelna i nieuleczalna. Trudno mi jest zgłębić powody takiego przeświadczenia, ale tak ta choroba jest u nas postrzegana. Dlatego jednym z priorytetów działań naszej fundacji jest upowszechnianie wiedzy o sposobach walki z rakiem, a zwłaszcza o najskuteczniejszej metodzie, czyli o profilaktyce. Staramy się przekazać pacjentom nadzieję upowszechniając wiedzę o skuteczności leczenia nowotworów i o potrzebie woli walki o własne wyzdrowienie. Ostateczny wynik tej walki w ogromnym stopniu zależy od psychiki pacjenta i jego nastawienia do nieraz długotrwałego procesu leczenia.

Z jakimi problemami najczęściej borykają się pacjenci Zakładu Psychoonkologii?

Częstym problemem z jakim zwracają się pacjenci jest odrzucenie lub niezrozumienie ze strony środowiska w jakim żyją. Dotyczy to zarówno rodziny jak i znajomych i przyjaciół. Skarżą się na to, że nie mogą się odnaleźć w pochorobowej rzeczywistości. Szukają też pomocy w rozwiązaniu problemów będących następstwem dysfunkcji organizmu występujących niekiedy po leczeniu.

Czy z porad psychoonkologów z Warszawy mogą korzystać pacjenci z całej Polski?

Tak, Zakład Psychoonkologii Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie respektuje skierowania z terenu całego kraju.

Co mogą zrobić osoby, które nie mają bezpośredniego dostępu do porad psychoonkologa?

Powinny korzystać z pomocy psychologa. Zachęcamy także do lektury naszych poradników, które są przydatnym źródłem wiedzy na temat choroby nowotworowej.

Jakie są najczęstsze reakcje na wiadomość o chorobie nowotworowej?

To jest szok. To jest jak spadanie w przepaść. Towarzyszy temu poczucie kompletnej bezradności i mało kto wie co ma robić w tej sytuacji, ponieważ strach paraliżuje i blokuje jakiekolwiek racjonalne myślenie.

Czasem chorzy reagują złością i agresją, dlaczego tak jest i jak powinni wtedy zachować się ich bliscy?

Tej chorobie towarzyszy poczucie ogromnej krzywdy. Chorzy zadają sobie pytania:  Dlaczego ja? Dlaczego właśnie mnie to spotkało? To może powodować poczucie osamotnienia w nieszczęściu i skłaniać do izolowania się od otoczenia. Jednym z objawów takiego stanu jest agresja. Tu ogromne znaczenie ma reakcja rodziny. Bliscy mogą mieć duży wpływ na psychikę chorego, a tym samym na proces przechodzenia przez chorobę. Więzy rodzinne są w tym czasie wystawione na ciężką próbę, ale każdy z nas powinien mieć świadomość jak wielką rolę może odegrać w życiu bliskiej osoby wspomagając ją w walce z tą chorobą.

Doświadczenia ruchowe niemowląt wpływają na ich rozwój

Doświadczenia ruchowe niemowląt wpływają…

Ruch jest dla noworodków niezwykle ważny

Więcej
Gdy „się opłaca”…

Gdy „się opłaca”…

"Kup jeden - drugi dostaniesz za darmo" i inne chwyty marketingowców.

Więcej
5 myśli, które odbierają Ci szczęście

5 myśli, które odbierają Ci szczęście

5 myśli, które odbierają Ci szczęście

Więcej
Fibromalgia - smutek i ból

Fibromalgia - smutek i ból

Uczucie wyczerpania, poranne bóle mięśni, zaburzenia snu - to może być fibromalgia.

Więcej

Współpraca

wspolpraca

Zdrowe gotowanie na Facebook'u

STYLZDROWIA © 2011 | by 2dm